גגות הרעפים עלולים להינזק ממספר סיבות כמו שברים, נפילת רעפים או איטום לקוי בעת הרכבת הרעפים. מערכת הגג חשופה לפגעי מזג האוויר, קור וחום, ואיטום תקין של גג הרעפים יגן על הבית מפני בעיות בבידוד שיגרמו להתחממות יתר בעונת הקיץ או לאובדן החום בעונת החורף. תיקון גגות רעפים מקצועי חוסך עלויות כספיות רבות של הוצאות החימום והקירור של הבית.

כללים בנוגע לתחום של איטום גגות רעפים

בשוק קיימים ארבעה סוגים של גגות רעפים. רעפי בטון, הנקראים גם רעפי לחץ, רעפי חרס, רעפי פלדה ורעפי צפחה.

לכל סוג של רעפים יש יתרונות, חסרונות ותכונות ייחודיות. רעפי הבטון נחשבים לרעפים עמידים במיוחד, רעפי החרס הם הרעפים הנפוצים ביותר מאחר והם נחשבים לרעפים מבודדים וחזקים במיוחד, רעפי הפלדה הם רעפים חדשים יחסית בשוק והיתרון שלהם הוא שאפשר להתקין אותם על גגות משופעים ורעפי הצפחה הם רעפים העשויים מאבן טבעית, הם עמידים מאוד נגד פגעי מזג האוויר, אך הם רעפים כבדים שהתקנתם דורשת קונסטרוקציה מיוחדת.

כאשר מבצעים איטום של גגות רעפים יש להתאים את חומרי האיטום לסוג הרעפים. התאמת חומרי האיטום לסוג הרעפים מבטיחה כי פעולת האיטום תחזיק למשך שנים ארוכות. אם תקפידו על פעולות תחזוקה נכונות, יהיה לכם גג יבש ללא בעיות איטום בתקופה של עשר עד עשרים שנה.

יש שתי שיטות נפוצות לאיטום גגות רעפים, איטום באמצעות יריעות ביטוניות ואיטום בחומרי אקריל חדשים. החומר הביטוני מגיע במגוון צורות, יריעות או לוחות וכל בעל מקצוע יבחר את הצורה המתאימה בהתאם לנתונים של גג הרעפים.

לפני שאוטמים את הגג ביריעות יש לנקות אותו היטב ולעתים אף לצפות את הגג בחומר בסיס. את האיטום מבצעים במספר שכבות כאשר כל שכבה נועדה לעשות את אחת מפעולות האיטום, זו הסיבה שבגינה לא מומלץ לדלג על אף שכבה, גם במחיר של עבודה זולה יותר.

כדי להימנע מבעיות באיטום של גגות הרעפים חשוב לשמור על האיטום באמצעות פעולות תחזוקה בסיסיות שאותן מומלץ לבצע לפני עונת החורף:

  • חשוב לבדוק את תקינות הרעפים. רעפים רבים נוטים להישבר או להיסדק כתוצאה מעצמים הקיימים על הגג אשר מפעילים על הרעפים לחץ כמו דודי שמש, אנטנות, מערכות תקשורת ועוד. לעתים גם הליכה לא זהירה על הגג לצורך תיקונים עלולה לגרום לשברים ברעפים.
  • חשוב לבדוק את אטימות החיבורים בין הרעפים. לעתים בעיות האטימות נוצרו כתוצאה משחיקה או מבלאי ולעתים מעבודות שיפוץ בבית.
  • יש לבדוק את מערכת הניקוז של מי הגשמים ולוודא כי המרזבים אינם סתומים וניקוז המים מתבצע היטב.