איטום רצפת מקלחת חיוני למניעת קורוזיה של הבטון שעליו מונחות המרצפות ולמניעת נזילות לתקרת השכנים, נזילות העלולות להסתיים במריבות שכנים או אפילו בתביעות משפטיות. אם לא נאטום את רצפת המקלחת, הבטון הנמצא בתחתית המקלחת עלול להירטב והרטיבות עלולה להתפשט לחלקים אחרים של הבית ולגרום נזקים לקירות, לריצוף, לטיח ועוד.

חשיבות העבודה של איטום רצפת מקלחת

הדבר הכי חשוב בחדרי האמבטיה הוא האיטום. את האיטום חשוב לבצע עוד לפני שלב הריצוף באמצעות חומר איטום בעל תו תקן, חגורות ושיפולי בטון בין רצפת האמבטיה לבין הקירות ולהקפיד על חיבור תקין של אביזרי הניקוז.

כאשר מבצעים את איטום רצפת מקלחת חשוב לפנות את שכבת החול עד שיתקבל משטח נקי מחול. את המשטח הנקי יש לאטום במלט וליצור מסגרת מעט מוגבהת המופרדת משאר הריצוף שבבית כדי שאם יקרה פיצוץ או נזילה ברצפת המקלחת המים לא יצאו מחדר המקלחת ויתפשטו אל החול הנמצא מתחת לריצוף בשאר הבית ויגרמו לבעיות רטיבות במקומות נוספים.

את המשטח מורחים בחומרי איטום מיוחדים בשתי שכבות. קבלני איטום רבים נוהגים למרוח את המשטח בחומר איטום מסוג סיכה 107, חומר מבודד המסוגל לאגור כמות גדולה של מים ולמנוע נזילות מהצד השני של הרצפה, בתקרה של השכנים.

לפני שמבצעים את האיטום חשוב לוודא כי רצפת הבטון תהיה חלקה, נקייה ויבשה. בסוגים שונים של חומרי איטום נדרשים להשתמש בפריימר, חומר שתפקידו לקשר וליצור אפשרות של חיבור בין התשתית הקיימת לבין חומר האיטום.

חשוב לצקת רולקות בטון בכל חיבורי הרצפה והקירות וכן במסגרת המפרידה בין הריצוף למקלחת לבין הריצוף של שאר הבית. רולקת בטון היא יציקה מעוגלת אשר מתבצעת בכל נקודות החיבור בין משטח אפקי לבין משטח אנכי כמו למשל בחיבור בין רצפה לבין הקיר. בנקודות המפגש בין שני סוגי המשטחים קיימת זווית של תשעים מעלות. את הזווית החדה הזו מעגלים בעזרת הרולקה. וזאת משתי סיבות:

  • אזורי הפינה הם אזורים רגישים לסדקים ולהתרופפות של החיבורים מאחר והם מחברים בין שני אלמנטים שונים. הסדקים העלולים להיווצר מהווים מקור לחדירת מים ורטיבות. יצירת הרולקה סוגרת את הסדק ומרחיקה את המים אל נקודת הניקוז.
  • הרולקה מאפשרת אטימה טובה יותר משום שקשה מאוד לאטום אזורים פינתיים בחומרי איטום רגילים.

איטום רצפת המקלחת זו אחת העבודות הרגישות ביותר בתחום הבנייה. ההצלחה בעבודת האיטום חייבת להיות מושלמת. אם נבצע את האיטום ברמה של תשעים ותשעה אחוז, זה לא יספיק מאחר ואותו אחוז שלא בוצע היטב יכול לגרום לבעיות קשות שיגרמו לבעיות נזילות, רטיבות, דליפות מים ויכשילו את כל העבודה.