לאחר איטום גגות או זיפות גגות ישנה פעולה הכרחית וחשובה שנקראת סיוד גגות, במידה ולא נבצע פעולה זו, אנו עלולים למצוא את עצמנו בבעיה בה הגג לא יהיה אטום כמו שהוא צריך להיות, מה שיכול לגרום חדירה של מי גשמים בזמן החורף ולהצריך זיפות מחדש של הגג. בכדי לבצע סיוד של הגג בעבר, היו אנשי מקצוע משתמשים בסיד, היום ישנם חומרים חדישים וטכניקות מתקדמות יותר לסיוד גגות, אך גם בימינו עדיין אפשר יהיה להשתמש בסיד לביצוע פעולה זו.

אז מה עדיף יותר הלבנת גגות או סיוד גגות?

בשנים קודמות האופן בוא היה מתבצע האיטום היה כך משתמשים בזפת חמה בכדי לאטום ולאחר מכן היו מלבינים את הגג באמצעות סיד. בזמן החורף הגשמים היו שוטפים את הסיד מפני שהוא לא כל כך חזק ונישטף בקלות., עקב כך הייתה נדרשת הלבנה של הגג בכל שנה ומי שלא היה מבצע סיוד בגג ביתו היה נאלץ שוב לבצע איטום אחת לשנתיים או שלוש שנים. היום ישנם חומרים מתקדמים שמאפשרים איטום וסיוד הרבה טובים יותר לגג שלכם. אך יחד עם זאת הסיד והזפת המוכרים לנו משנים קודמות עדיןן משמשים לאיטום גגות מכיוון שהעלות שלהם זולה יותר. ישנה אפשרות להוסיף לסיד כמות גדולה של לטקס או דבק אקרילי ובכך להפוך אותו לעמיד יותר כך שידבק לזיפות טוב יותר.

מדריך קצר לסיוד גגות

מדריך קצר לסיוד גגות

מהי המטרה של הסיוד?

מטרת הסיד (בדיוק כמו חומרי ההלבנה האחרים) לאחר איטום הגג היא כפולה:

1. להגן על שכבת האיטום.
2. לבודד את שכבת האיטום.

כפי שכבר צוין, חומרים מתקדמים כמו גם הזפת צריכים הגנה מפני מכות, מפגעים, קרני השמש וכיוצא בזה. בעוד שלשכבת הזפת ישנה מסוגלות לספיגת החום מקרני השמש, שכבת הסיד אשר עליה מגנה מפני תהליך זה. הנ"ל גם שומרת על גג הבניין מהתחממות יתר.

כיצד מבצעים את פעולת הסיוד?

לפני שאנו מתחילים במריחת הסיד, יש לבדוק שהזפת איתה אטמנו את הגג התייבשה לחלוטין. לאחר הייבוש של הזפת יש לבצע ניקיון קפדני של הגג מאבק ומלכלוך וכמו כן לשטוף את הגג במים ולחכות להתייבשותו המוחלטת. מריחה של סיד על זפת שעוד לא התייבשה פשוט מאוד לא מועילה. יש למרוח את שכבת הסיד בעזרתם של מטאטא או מגב כשהמשטח יבש לגמרי לאחר השטיפה. כך הסיד יהיה אחוז טוב יותר בזפת שמרחנו או ביריעות הביטומניות לאיטום הגג איתן השתמשנו. ככל שנרבה בכמות של הדבק האקרילי עם הסיד, הנ"ל יתפס טוב יותר למשטח הזפת. היחס בין המים לסיד אמור להיות 1 ל – 2 פחות או יותר, היחס של הדבק האקרילי לסיד הוא 6 ל – 1 פחות או יותר. בכדי לחסוך בעלויות שלהם, אנשי מקצוע נוטים לשים פחות דבר בתערובת, לכן ישנו תקן שמתעקש על יחס דבק גבוהה בתערובת של חומרים אלה בכדי שהסיוד יהיה חזק דיו ועמיד ככל הניתן. ככל שהסיד יהיה עמיד יותר כך אתם תחסכו בעלויות מיותרות של איטום חוזר.