איטום גגות ביריעות ביטומניות

מפרט טכני עבור איטום גגות ביריעות ביטומניות

במאמר זה נפרט את כל השלבים של ביצוע איטום גגות עם זפת ישנה בעזרת יריעות ביטומניות.

הכנת שטח העבודה

 • יש לבצע ניקיון יסודי של כל שטח העבודה מלכלוך ואבק, רצוי לשים דגש על מקומות רגישים בהם הצטברה שכבה דקה של אבק בעקבות מים עומדים, כמו לדוגמא מרזבים ודודי שמש.
איטום גגות ביריעות ביטומניות
איטום גגות ביריעות ביטומניות
 • יש לבצע שטיפה יסודית של הגג ולהשאיר אותו לייבוש במשך 24 שעות.
 • יש להסיר נפיחויות בזפת וחלקי איטום רופפים.
 • יש להסיר חפצים ישנים, חלודים וחודרים כמו עמודים וצנרות ממשטח העבודה.
 • יש להסיר מהחיבורים בין הגג לקירות חלקי טיח ובטון רופפים.
 • חשוב לוודא באמצעות פטיש שלא קיימים חללים בין החיבורים של הגג לקירות.
 • אם בעבר בוצע זיפות במשטח העבודה יש להסיר את השכבה על מנת להגיע לתשתית של הבטון או הטיח.
 • בסיום שלבי הפירוק יש לצקת רולקות חדשות ולבצע תיקונים בכל המקומות הנחוצים.

את תערובת הבטון יש להכין בצורה הבאה:

1 מלט, 2.5 חול ודבק לטקס (SBR) בכמות של 20% מהמשקל של המלט שבתוך התערובת. יש להרטיב את השטח היטב לפני ביצוע התיקון ולמרוח עליו שכבה של מלט נקי ללא חול עם דבק הלטקס בשעור של 50% מהכמות של המים. יש לעבוד בישטה של "רטוב על רטוב".

צריך להמתין בין 4-7 ימים להתקשות מוחלטת של הבטון + ייבוש טוטאלי של כל התיקונים. ביום הראשון צריך לבצע הרטבה של כל התיקונים בין 3-4 פעמים, למחרת יש לחזור על הפעולה בין 2-3 פעמים.

במידה ויש מזג אוויר חם ביום העבודה יש לבצע עוד הרטבות במיוחד ביום הראשון מייד לאחר ההתקשות של החומר. בנוסף אפשר גם לדאוג להצללה של השטח בעזרת יריעות של בד.

את התיקון של השיפועים בגג יש לבצע בצורה הבאה:

במידה ויש תיקונים עבים, צריך לשנות את היחס של החול והמלט בתערובת, היחס יהיה 1:3.
יש להוסיף (בהתאם לצורך) חצץ דק לתערובת. פני השטח אמור להיות חלק, ללא בליטות וללא שקעים.

במידה ויש סדקים בשכבה של הזפת נצטרך לפתוח וכמובן לנקות מלכלוך ואבק. את הסדקים הנ"ל ניתן לאטום בעזרת זפת חמה עם רצועת אינטרגלס או באמצעות מסטיק ביטומני סמיך. במידה ויש סדק רחב כדאי לקחת רצועה של יריעה ביטומנית ולרתך.

שלבי האיטום עם יריעות ביטומניות

 • על שטח הרולקות והגג יש למרוח פריימר ביטומני.

על פי ההוראות של היצרן יש למרוח שכבה בעובי של 250 גרם למטר רבוע, להצתין לייבוש מוחלט ולהמשיך את עבודת האיטום ביום שלמחרת.

*במידה והמצב של הזפת תקין, מספיקה מריחה של החומר רק על תיקוני הבטון ואזורים שמכוסים בסיד ישן, במידה והזפת ממש יבשה ו\או ישנה יש למרוח את החומר על כל משטח העבודה.

 • על כל החיבורים שבין הקירות לרצפה רצוי להלחים יריעות באורך של 15 סנטימטר לחיזוק.
  רצוי להשתמש ביריעות אלה ללא חצץ דק (אגרגט) בכדי לאפשר הלחמה נוספת של יריעה על השכבה מעליהן. היריעה בנ"ל תהיה בעובי של 5 מילימטר ומאותו הסוג שבו יתבצע האיטום של הגג.
 • הלחמת יריעות במקומות רגישים במשטח העבודה כמו לדוגמא: הגבהות בטון, אלמנטים שונים בגג וכו'.
 • יש להלחים שכבה של יריעות ביטומניות מהנקודה הנמוכה בגג עד לנקודה הגבוהה בכל שטח הגג, את העבודה הזאת יש לעשות בשיטת ה"דומינו" בדיוק כמו בגגות רעפים וכל זאת כדי לאפשר זרימה חופשית של מים ובכך לפנחית את הסיכון של חדירת מים בין היריעות.

  את היריעות יש לפרוס באופן כזה שהקצה האורכי ביריעה לא יהיה במקום שבו הסיום האורכי של היריעה המקבילה לאותה יריעה. במקומות בהם יש מעקות ו\או קירות יש להמיס היטב את היריעה ולהפעיל עליה לחץ.

 • באזור הרולקות יש לבצע שכבה נוספת של יריעות. הלחמה של יריעה בקיר תהיה מעל יריעת החיזוק במרחק של כ – 10 סנטימטר, תולחם על הקיר ותכסה את השטח האופקי לפחות ב – 20 סנטימטר.
 • בסיום העבודה רמוי מאוד לחזק את הקצה של היריעות ממקום החיבור שלהן אל הקיר, חיזוק זה יבוצע באמצעות סרגלי אלומיניום שמחוזקים בעזרת ברגים במרחק של 20 סנטימטר בין אחד לשני. לאחר הקיבוע של הסרגל יש לבצע איטום מעל במאצעות חומר מסטיק ביטומני, בנוסף צריך לבצע איטום גם על גבי הרבגים עם חומר איטום פוליאוריטני כמוד לדודמא סיקפלקס FC11.
 • בכדי שלא יהיו חשופים לשמש, את המקומות שנותרו שחורים והחפיפות שבין היריעות יש לצפות בחומר מגן. ניתן להשתמש בחומר הלבנה אקרילי או סילברפז.

*בסיום עבודת האיטום חובה לבצע בדיקת הצפה.
*מומלץ להלבין את שטח העבודה.