איטום גגות מרוצפים

איטום גגות נדרש כאשר האיטום הקיים בגגות כבר לא "עושה את העבודה", ובמצבו עלול לגרום לכך שתיווצר רטיבות לא נעימה בגג, שעלולה להפוך לנזילה אל תוך המבנה פנימה. בעיקרון, איטום גגות דורש הרמה של כל האריחים הקיימים ויישום יריעות ביטומניות מתחת לריצוף. איטום בשיטה זו הוא האיכותי ביותר, ועמיד לאורך שנים רבות בהן רוב הסיכויים שלא תצטרכו לבצע שוב איטום גגות.

ניתן לבצע איטום גגות בצורה קלה יותר – מבלי להרים את הריצוף הקיים. מדובר באיטום של הרובות בין האריחים המרצפים את הגג באמצעות חומרי איטום איכותיים במיוחד. איטום גגות בשיטה זו הוא יעיל בהחלט וכן "עושה את העבודה", אולם למשך זמן קצר יותר מהיריעות הביטומניות המדוברות.

איטום גגות מרוצפים ללא הרמת הריצוף

תהליך העבודה לצורך איטום גגות מרוצפים מבלי להרים את הריצוף הקיים, כרוך בביצוע שלבי העבודה הבאים:
 • ניקוי כללי ויסודי של הגג (שטיפה).
 • חריצת המרווחים בין האריחים (פוגות) בדיסק יהלום, ניקויים ושאיבה כללית של הריצוף.
 • אם בוצעה שטיפה יסודית של הגג – מומלץ להשאיר את הגג לייבוש מלא על מנת שכל המים שחדרו מתחת לריצוף יתייבשו גם הם. חשוב לבצע את פעולת האיטום כשהגג יבש לגמרי, לאיטום מוצלח ועמיד.
 • איטום המרווחים באמצעות רובה (חומר האיטום של הפוגות) המבוססת על חומרים אפוקסיים או אפוקסיים – צמנטיים המיועדים לאיטום גגות.
 • איטום פינות הגג, הרווחים בין הפנלים לגג והמרזבים באמצעות סיקה פלקס – חומר איטום פוליאוריטני גמיש במיוחד. אם יש דלתות ו/או דלתות-ויטרינות על הגג – מומלץ לבצע איטום סביב המשקופים ומתחתם וכן לאטום את המסילה התחתונה של דלתות ההזזה (ויטרינות).
 • לאחר ביצוע כל עבודות האיטום ניתן לנקות את שטח הגג כולו באמצעות מכונת פוליש – לניקיון יסודי ומלא שיסיר את שאריות החומרים. אם לא מתבצע פוליש והשתמשתם ברובה אפוקסית, יש לדאוג להסרת שאריות הרובה משום שאם הן יתייבשו – יהיה קשה מאוד להסירן.
 • ביצוע "פינישים" ותיקוני רובה על מנת לוודא שאיטום הגגות המרוצפים אכן בוצע באיכות גבוהה. לאחר ביצוע כל התיקונים – מומלץ למרוח סילר – חומר איטום חזק, על כל שטח הריצוף וגם על הפנלים. הפיניש הזה יבטיח שהאיטום יחזיק מעמד למשך התקופה הארוכה יותר האפשרית – עד 5 שנים.

דברים שחשוב לדעת

 • איטום גגות באמצעות יריעות ביטומניות המונחות מתחת לריצוף – יכול להחזיק הרבה יותר, אפילו עד 20 שנה. כל איטום אחר יחזיק, כנראה, מקסימום 5 שנים.
 • במידה והרווחים בין המרצפות שעל הגג (פוגות) הם של 6-5 מ"ל – ייתכן ואיטום הגג המרוצף לא יהיה איכותי. איטום גגות בשיטה זו מתאים יותר לביצוע על גבי גגות מרוצפים שהמרווחים בין המרצפות שלהם אינם עולים על 4-3 מ"ל.
 • חשוב לוודא שלא קיים אף סדק בצד החיצוני של המעקה הסובב את הגג. סדקים כאלה יכולים לסכן את האיטום כולו.
 • שיטה זו של איטום גגות ללא הרמת הריצוף מתאימה יותר לגגות מרוצפים ששטחם קטן. ככל שהשטח גדול יותר, כך הסיכון לאיכות האיטום עולה.

איטום גגות מרוצפים באמצעות יריעות ביטומניות

במאמר זה לא נרחיב על שיטה זו, רק נגיד ששיטת האיטום הזו, למרות העבודה הרבה הכרוכה בה (עקירת הריצוף הקיים, ביצוע האיטום והחזרת הריצוף הישן למקומו או יישום ריצוף חדש), הינה שיטה אמינה ביותר ועמידה למשך עשרות שנים. מומלץ לבצע איטום גגות בשתי שכבות של יריעות ביטומניות, ועליהן למרוח שכבה של חומר איטום משחתי, להשלמת העבודה.

 

שיהיה לכם חורף אטום וחמים – עד הגג! להזמנת שירותי איטום גגות מרוצפים צרו איתנו קשר.