זיפות ואיטום גגות

בעבר שימשה הזפת לצורכי סלילת כבישים ולאיטום כלי שיט, בזכות היותה אטומה לחלוטין בפני מים. בנוסף, עשו בה שימוש

רב בכל הקשור לאיטום גגות, בזכות אותה תכונה בדיוק. למעשה, זיפות הגגות היתה בעבר השיטה הנפוצה ואולי אף היחידה לאיטום מוחלט של גגות בפני נזילות, ולזיפות הגגות היה ביקוש רב במיוחד בעונת הקיץ, על מנת להתכונן כיאות לחורף.

כיום הצטרפו לשיטת זיפות הגגות שיטות נוספות לאיטום גגות, ביניהן יישום יריעות ביטומניות, איטום בחומרים אקריליים ואיטום בחומרים פוליאוריטנים, אולם הזפת עדיין חיה ובועטת, ובמקרים רבים היא החומרה נחבר לצורך איטום טוב של גגות.

כיצד מתבצעת עבודת זיפות ואיטום גגות?

זיפות גגות מתבצע על ידי מריחת זפת על הגג, דבר שנשמע פשוט, אולם בעצם אינו פשוט עד כדי כך. לצורך זיפות גגות באיכות טובה, שיהפוך את הגג שלכם לאטום לחלוטין למים, ולא רק "אטום חלקית", יש להקפיד על שלבי הביצוע הבאים:
  • שימוש בזפת מסוג 75/25 – זפת תקנית שיתרונה בקשיותה, שאינה מאפשרת חדירה כלל. ישנן בשוק האפור של חומרי הבניין גם סוגי זפת שאינם תקניים (זפת שאינה תקנית "תאפשר", בדרך כלל, לאצבע לחדור אותה), ובדרך כלל רק מעטים יוכלו לזהות אותם, בשל ה"זיוף" המקצועי של החומר. כשאתם מזמינים בעל מקצוע לזיפות הגג כדאי תמיד לבדוק שהוא מגיע עם חביות זפת חדשות, שעליהן כתובים המספרים שלעיל.
  • בטרם התחלת עבודת זיפות הגגות יש לבצע ניקיון יסודי של הגג מכל גורם שהוא, העלול "לחבל" באיכות האיטום: לכלוך, אבק, מים ועוד. מומלץ, כמובן, לבצע גם את כל התיקונים הדרושים בגג, על מנת למנוע נזילה של הזפת לסדקים, חורים וכד', דבר שעלול פגוע באיכות איטום הגג.
  • גם אם הזיפות עתיד להתבצע ישירות על גבי בטון או על חומר ביטומני אחר (דבר המאפשר היצמדות טובה של הזפת, שלא כמו חומרי איטום ממשפחות אחרות, שיישום הזפת עליהם יכול ליצור דחייה בין החומרים ופגיעה ממשית באיכות האיטום), מומלץ מאוד למרוח שכבת קישור בין הזפת לבטון. מדובר במריחת חומר ביטומני, המאפשר חיבור מדויק ומושלם בין הזפת לבטון ואיטום באיכות גבוהה.
  • זיפות גגות יכול להתבצע בשלושה אופנים: זיפות בשכבה אחת, זיפות בשתי שכבות עם יריעות אינטרגלס ביניהן ואיטום בשתי שכבות עם יריעות פיברגלס ביניהן. ככלל, איטום בשתי שכבות עם יריעות הוא איטום טוב ומומלץ יותר לכל גג. הרשתות המיושמות בין שכבות הזפת נועדו ליצור חיבור טוב יותר בין השכבות ובעצם – ליצירת איטום באיכות גבוהה יותר.
  • יש להקפיד על זיפות החיבורים שבין רצפת הגג לקירות (הרולקות), שהינם מקומות רגישים במיוחד לרטיבות. יש לאטום אותם בשתי שכבות של זפת, כשביניהן רצועות של בד יוטה.
  • יש להקפיד על ביצוע הלבנה בסיום איטום הגג. את ההלבנה יש לבצע על גבי שכבת חול דקה, המאפשרת היצמדות חזקה יותר של שכבת ההלבנה אל הזפת, וכך מחזקת את איכות האיטום.
  • חשוב מאוד לבצע את ההלבנה רק כשהגג קר לגמרי, כי ביצוע הלבנה על גבי זפת חמה עלול ליצרו סדקים ובקעים שיפגעו במראה הגג ועלולים גם לפגוע באיכות האיטום. ההלבנה עצמה מתבצעת באמצעות סיד מדולל במים, המכיל גם דבק אקרילי המגן על השכבה הלבנה מפני "מסע" אפשרי עם הגשם הראשון. ישנם סוגים נוספים של מלבינים יקרים יותר, והבחירה היא בידיכם. באופן עקרוני, אם היא מתבצעת היטב, הלבנה בסיד מספקת בהחלט.

לסיכום: הבאנו כאן, על רגל אחת, את תורת זיפות הגגות. כמו בכל עבודה, חשוב להזמין קבלן איטום בעל ותק וניסיון רבים, וכמובן – עדיף כזה שקיבלתם עליו המלצות מחברים, בני משפחה, מכרים וכל מי שאינו מקורב בדרך כלשהי לאותו איש מקצוע. שיהיה לכם בהצלחה!